Ik hou van mij – Harrie Jekkers – Recensie

Sommige boeken lees je niet zomaar. Er zit een stukje herkenning, herinnering of zelfs je eigen verleden aan vast …

Ik hou van mij is de geautoriseerde biografie van Harrie Jekkers, geschreven door Sander van Leeuwen. Sander van Leeuwen is schrijver en biograaf. Eerder verscheen bij Meulenhoff zijn roman Liever geen applaus voor ik leef. Als biograaf richt hij zich met name op muzikanten en cabaretiers. Zo schreef hij eerder Het wordt niets zonder jou, over zanger Hans de Booij. Voor Ik hou van mij sprak hij uitgebreid met Harrie Jekkers en kreeg hij toegang tot diens privéarchief. 

Voor mij zit er aan Ik hou van mij zeker zo’n stukje verleden vast. Mijn kennismaking met Harrie Jekkers begon namelijk in de jaren tachtig, via Klein Orkest. Mijn zus werkte destijds samen met Chris, een van de bandleden, en zo kwam de muziek van Klein Orkest ook bij mij terecht. Het was de tijd waarin Nederlandse bands als Doe Maar, Het Goede Doel, Frank Boeijen Groep en Toontje Lager volop van zich lieten horen en dus ook Klein Orkest. Maar ook later kon ik ontzettend genieten van de cabaretvoorstellingen van Harrie Jekkers. En nu heb ik dus het levensverhaal van Harrie Jekkers gelezen, over zijn jeugd, Klein Orkest, zijn liedjes en cabaret, maar vooral over de man zelf.

Nadat Van Leeuwen Jekkers heeft kunnen overtuigen, krijgt hij toestemming deze biografie te schrijven. Meestal spreken ze af bij Jekkers thuis in Utrecht, maar af en toe treffen ze elkaar ook elders, bijvoorbeeld na een optreden. Ik hou van mij  is een openhartig verhaal waarbij je bijna het gevoel krijgt samen met Van Leeuwen en Jekkers aan de tafel te zitten, terwijl Jekkers vertelt. Niet zomaar verhalen, want gaandeweg laat Jekkers de lezer steeds meer kennismaken met de man achter de liedjes en cabaretvoorstellingen. Een man met zijn onzekerheden én typische karaktereigenschappen. Ook zijn kijk op het leven komt uitgebreid aan bod,  iets wat hij regelmatig liet doorschemeren in zijn liedjes. Nu ik nog leef is daar een mooi voorbeeld van en behoort bovendien tot mijn favoriete nummers

Biografieën zijn doorgaans interessant, maar het gevaar bestaat dat er zoveel informatie in wordt gestopt dat een levensverhaal uiteindelijk langdradig wordt. Daar is bij Ik hou van mij absoluut geen sprake van. Sterker nog: dit is een van de leukste biografieën die ik ooit heb gelezen. Jekkers laat zich van zijn goede maar ook van zijn minder goede kanten zien. Juist omdat het om een geautoriseerde biografie gaat is dat opvallend. Ook zijn onzekerheden, eigenaardigheden en minder fraaie karaktertrekken krijgen hier de ruimte, waardoor er een eerlijk en menselijk beeld ontstaat. De toevoeging van het beeldmateriaal uit zijn privéarchief geeft het boek net dat beetje extra. En misschien wel het leukste: door dit hele openhartige verhaal heen is duidelijk de humor van Jekkers te voelen. Precies zoals hij altijd op het toneel stond… Prachtig!

5*****

<

Deze recensie is geschreven door Wendy, vaste recensent.

Met dank aan Bot Uitgevers voor het recensie-exemplaar

 

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *